Всяка година се появяват нови смартфони. Но мобилните батерии не се развиват толкова бързо, колкото бихме искали. Преносимите захранвания като външна батерия за телефон, за разлика от същите смартфони и други видове усъвършенствани технологии, не могат да се похвалят със специално разнообразие. И това е съвсем логично. Но все пак трябва да знаете нещо за тях.
Капацитет и придружаващи размери
Най-важният параметър на външна батерия е нейният капацитет, който производителят обикновено посочва в милиамперчаса (mAh). Грубо казано, това е количеството енергия, което енергийната банка може да съхранява (но не и да предава).
Моля, обърнете внимание: поради основните закони на физиката никоя външна батерия не може да прехвърли 100% от съхранената енергия и нито един смартфон не е в състояние да абсорбира напълно получената енергия. Част от ресурса винаги се губи по време на преобразуването на напрежението, а част се губи под формата на отделена топлина.
Средно кумулативните загуби са от 30 до 40%, въпреки че някои (и като правило по-скъпи) модели на външни батерии и смартфони могат да се похвалят с ефективност от около 90% и само 10% загуби. Когато проучвате пазара за Power bank, ви съветваме да гледате моделите с поне 20 000 mAh. Това ви гарантира около 3 пълни зареждания на вашия телефон, когато сте в движение. Понякога разликата в цената между 10 000 и по-големите външни батерии 20 000 mAh е пределно малка и не си заслужава да спестите. Ако сте се насочили да търсите подобни аксесоари за смартфони, може да рогледнете в сайта на mobilepoint.bg за изгодни и качествени външни батерии
Съединители и кабели
Много външни батерии, особено бюджетните модели, се продават безжично. Предполага се, че ще използвате USB кабела, предоставен с вашия смартфон, за свързване . В този случай се уверете, че краят на този проводник (обикновено USB – A или USB – C порт) съвпада с вида на изходния конектор на външната батерия.
Някои външни батерии се продават с вграден или дори вграден кабел. В този случай е важно да се уверите, че краят (най-често micro – USB, Lightning или USB – C порт) отговаря на вашия смартфон. Ако срещнете проблеми с несъвместимостта на портовете, можете да ги разрешите, като закупите подходящ кабел или адаптер.
В допълнение към вида на съединителите на захранващата банка, обърнете внимание и на техния брой. Например, ако ще зареждате две устройства едновременно, потърсете външна батерия с два изходни порта.
Освен това банките за захранване имат и входен конектор за зареждане на самата външна батерия от компютър или мрежа. Обикновено това е micro USB и е включен съответният кабел. Не бъркайте този конектор с изходните портове.
Външен изходен ток на батерията
Скоростта на зареждане на смартфона ще зависи от много параметри на външната батерия, но изходният ток е определящ. Тя трябва да бъде не по-малка от тази, предоставена от производителя на смартфона.
Намирането на оптимален ампераж за вашия смартфон е лесно. Вземете щепсела, който се доставя с устройството, и погледнете стойността OUTPUT. Ще намерите нещо като 5 V – 2 A. Трябва ви числото до A, защото токът се измерва в ампери.
Можете да разберете изходния ток на външната батерия на уебсайта на производителя или в инструкциите. Ако тя има повече от един изходен конектор, тогава силата на тока понякога се посочва директно върху кутията до всеки порт.
Още технологични продукти като смартфони, аксесоари, зарядни, калъфи и умни джаджи може да откриете в сайта на mobilepoint.bg и да поръчате бързо и лесно онлайн